Doba přeje introvertům

Stále se nacházím na rodičovské dovolené, takže pracuji, ale trochu jinak. Leden nicméně přinesl nejednu poptávku, takže se brzy objeví něco nového i zde.

V mezičase si dovolím jednu malou polemiku.

Konec doby extrovertů?

ilustrační obrázek (Freepik, by wirestock)

Už je to asi definitivní… Konec let, která přála extrovertům. Pryč jsou ty časy, kdy nám „vadily“ neustálé týmové úkoly na vysoké, které prosákly do 95 % všech předmětů. Časy, kdy řešit v práci něco emailem bylo out a preferovaly se osobní schůzky nebo třeba i pracovní obědy, aby se využil i tenhle čas. Časy, kdy jsme denně potkávali desítky známých a k tomu další stovky cizích lidí na blíž než 2 metry.

Spoustě lidem tahle změna vyhovuje.

Doba introvertů je tady

Samozřejmě generalizuji a není introvert jako introvert, jde o hypotézu. Každý v sobě máme vlastnosti považované za extrovertní a jiné za introvertní, v různých poměrech. (Dobrá kniha na toto téma je Ticho od Susan Cain, na ČBDB 81 %)

ilustrační obrázek (Freepik, by master1305)

Nahlédneme-li na to však jako na modelovou situaci, aplikovanou hlavně na lidi, kteří mohou a pracují z domu, ať už v IT, obchodě, marketingu, financích, apod., dnešní doba introvertům přeje. Nikdo nás vyloženě netlačí mimo komfortní zónu, mimo vlastní prostředí, nikdo nás nenutí, kdy co dělat; jsme v tomhle více svobodní. I vzdělávací kurzy probíhají online, často pomocí videí, kde po nás nikdo nechce interakci. To vytváří samozřejmě nároky na vlastní soustředěnost a snahu vše samostatně pochopit, ale můžeme to dělat vlastním tempem a v dobu, kdy nám to vyhovuje – klidně o půlnoci.

Tyhle okolnosti introvertním osobnostem přejí. V tom extrovertním světě, který tu byl minimálně minulé dvě dekády, se často cenily víc soft-skills jako komunikativnost (nejlépe i v minimálně jednom dalším jazyce), příjemná, vstřícná a přátelská osobnost, umění asertivity, empatie, leadership skills, umět inspirovat ostatní členy týmu,… Tak tohle nám teď zdánlivě odpadlo. Anebo je to naopak výzva, naučit se tyto soft skills aplikovat i na dálku?

Umění se prodat

ilustrační obrázek, Freepik, by marymarkevich

V současné době mají opět větší příležitost všichni, kteří něco dobře umí, jen to neuměli prodat. Na druhou stranu se také ukáže, kdo uměl „v hezkém obalu prodat méně“. A zcela se vyjeví, kdo se jen vezl. V žádném případě ale nepodceňujme soft skills. Ovšemže jsou tu zákazníci, kteří si za „učesané jednání“ rádi připlatí. A pak jsou tu zase jiní zákazníci, které zajímají především znalosti a výsledky, bez obalu. Přidaná hodnota vypadá pro každého jinak. V minulých „extrovertních“ letech měly soft skills veliký význam. Odchylujeme se od toho teď?

Je to o přístupu

Osobně nejsem introvert. Takže mi současná doba úplně nevyhovuje. Doufám ale, že se vše vyvíjí správným směrem, třebaže s oklikami. Beru to jako výzvu pro mateřsko-pracovní kreativitu. Každý den je takový, jak se k němu sami postavíme, nehledě na naše založení.

A když se rozhodnete, že i Vy chcete rozjet nový projekt nebo posunout svůj stávající projekt dál, a budete potřebovat pomoci s webem, fotkami nebo čímkoliv, co Vám mohu nabídnout (a to včetně solidní a přátelské komunikace), kontaktujte mne!